آگوست 20

انواع سقف کاذب

انواع سقف کاذب
سقف کاذب سلولی – شبکه ای با استفاده از تایل های گچی :

در اجرای این نوع از سقف کاذب معمولا از قطعات پیش ساخته گچی 60cm x 60cm با وزن حدودی 13kg در هر متر مربع داخل یک سازه پیش ساخته آلومینیومی استفاده شده که توسط آویزهای گالوانیزه و یا پروفیل های فلزی مهار می شود . ( در مساحت های بالا و یا در مواردی که اختلاف ارتفاع بین سقف کاذب و سقف اصلی بیش از 2 متر باشد جهت افزایش ایمنی و مهار نمودن مناسب سقف کاذب ابتدا شبکه ای فلزی متشکل از کلاف های آهنی زیر سقف اصلی ایجاد و سپس شاسی سقف کاذب به آن متصل می شود ) از مزایای این نوع تایل قیمت پایین ٬سرعت بالای نصب ٬ تنوع در طرح ٬ پایداری مناسب در برابر آتش سوزی ٬ سهولت در تعویض قطعات و مقاومت مناسب در برابر رطوبت ( برای این منظور در انواع مرغوب تایل گچی پشت آن با ورق آلومینیوم پوشیده شده است ) می باشد . این نوع از سقف کاذب به دلیل نمایان بودن سپری ها به سقف کاذب با نگه دارنده نمایان نیز معروف است .

سقف کاذب سلولی – شبکه ای با استفاده از تایل های فلزی : روش اجرا در این نوع از سقف کاذب همانند تایل گچی می باشد با این تفاوت که در آن از تایل های آلومینیومی ( و یا گالوانیزه رنگ شده ) بصورت ساده ٬ نیم و یا تمام پانچ استفاده می شود

مهمترین دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب را می‌توان به ترتیب زیر برشمرد:
الف: ایجاد رویه‌ای برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان
ب: ایجاد فضایی برای جاسازی تأسیسات و تجهیزات سبک وزن
پ: بهبود عایقبندی صوتی و یا حرارتی سقف هر طبقه از ساختمان
ج: ایجاد سقفی کوتاه‌تر برای فضاهای داخلی ساختمان
د:زیبائی و استحکام فوق العاده سقفهای کاذب P.V.C

مزیت استفاده از سقف کاذب در ساختمان
سقف کاذب با حذف بخشی از فضای مورد سرمایش و گرمایش میزان مصرف انرژی را که برای این منظور به کار می رود، کاهش می دهد.

اجرای صحیح سقف کاذب در ساختمانها می تواند به میزان قابل توجهی مصرف سوخت را کاهش دهد.

استفاده از عایقهای حرارتی در سقفهای کاذب و اجرای صحیح و بدون درز اینگونه سقفها تبادل حرارتی را کاهش می دهد.

سقف کاذب در طبقات فوقانی می تواند از انتقال حرارت بین فضای داخلی و فضای خارج ساختمان بکاهد.

انواع سقف کاذب های متداول عبارتند از:

plast1

plast1

سقف کاذب لوکسآلون

این سقف پوششی خاصی را دارا است. با ظاهری ساده و محکم ودرزبندی بین آن جزو معدود سقف ها است . و به سه گونه می شود تعریف کرد نخست این نوع سقف کاذب به تنهایی کار شود و دیگری در سقف های ترکیبی و در آخر این سازه را در نما هم می شود بکار برد ( نمای داخلی ساختمان ونما خارجی ساختمان ) .

این نوع سقف کاذب با زیر سازی منحصر به خود کار می شود . در مواردی که به تنهایی بخواهد کار شود از اصول سقف کاذب دامپا پیروی می کند . در نما هم همینطور ولی در موارد سقف کاذب ترکیبی طرق خاص خودش اجراء می شود.
این سقف بصورت رول فرم تولید می شود . محصول تولید شده با عرض پانزده سانتی متر است . و طول بستگی به طرح اجریی دارد . این سقف بصورت آویزانی اجراء می شود با ساپورت های مفتولی ویا تسمه ای ودر موارد دیگر با بسته شدن زیر سازی به آهنکشی این عمل انجام می گردد.

ضخامت ورق تولیدی در این سقف کاذب پنج الی هفت دهم میلی متر است . جنس ورق آلومینیومی و یا ورقهای رنگین نیز میتواند باشد . در ضمن بصورت پانچ و بدون پانچ تولید می گردد .

در مورد ی که این نوع سقف کاذب به تنهایی اجراء شود . امکان دسترسی به پشت سقف تقریبا” از بین می رود . ( در مورد لزوم دریچه بازدید ویا گونه ای دیگر می توان جرا کرد که دسترسی به پشت سقف انجام شود ) پس در انتخاب سقف کاذب عامل دسترسی به پشت سقف مهمترین مسئله است.

رنگ آمیزی برای این سقف به دلخواه است .

جاسازی متعلقات سقف به صورت متنوع امکان پذیر است .

سقف کاذب تایل ( با نگهدارنده نمایان)

یکی از بهترین نوع پوشش برای سقف کاذب است . انواع آن هم بستگی به نگهدارنده وجنس پوششی آن است . قطعات (تایل و نگهدارنده ) از بیش تعین شده با ابعاد معین ، به نام مشبک و آرمسترانگی و مینرال وبطور صحیح آن کلیک نامیده می شود . در موارد دیگر آن مشبک صحیحتر است .

متریال پوششی در این نوع سقف کاذب باید مضربی از طول و عرض شصت سانتیمتری باشد و نوع جنس آن به سفارش کارفرما است . مانند : الیاف فشرده و پلاکسی گلاس ( طلق ) و گچی و چوبی و آلومینیومی و یا موارد پیشنهادی دیگر باشد .

این نوع سقف کاذب بصورت آویزانی اجراء میگردد . که بهترین آویز مفتول گالوانیزه است .
نگهدارنده آلومینیومی هم بهمین ترتیب اجرا ء میگردد ولی با اندکی تفاوت که بدین صورت می توان بیان کرد . که بر روی بدنه آن هیچ گونه شیار وزبانه وجود ندارد ، سپری ( نگهدارنده ) در طول معین تولید شده و بعداز رنگ شدن در طول شش وپنج ویا حتی کمتر به محل اجراء آورده می شود . و آن وقت به طول معین طراحی شده برش می خورد و نصب میگردد .
تنوع رنگ در سپری آلومینیومی بیشتر است و تنوع در تولید شکل ظاهری آن است، که این مورد مزیت در این نوع سقف کاذب است .
این نوع سقف کاذب را در ارتفاع ، بهتر است با زیر سازی آهنی ( پروفیل ) اجرء گردد. این شرایط بستگی به محیط ومساحت اجرایی دارد . مانند ارتفاع از کف ، بلندی پشت سقف کاذب تا سقف اصلی ( برای بیش از دو متر ) و ….

ولی در موارد اجسام سنگین تر اجراء آن محتاج به زیر سازی جدا است.

این سقف کاذب در حال حاضر از رایج ترین نوع سقف کاذب در داخل کشور است .

سقف کاذب ترکیبی

اجراء چند نوع سقف کاذب درکنار همدیگر ودر غالب یک طرح هندسی منظم و یا غیر منظم به همراه شکست و اختلاف سطح مختلف را سقف کاذب ترکیبی گویند .

برای اجراء چنین سقفی ، طرحی مناسب با سازه های سقف کاذب الزامی است.

نکته ای که دراین سقف وجود دارد ، استفاده از نورپردازی و گونه های مختلف از چراغهای توکار است، که جلوه خاصی به طرحهای هندسی و رنگ آمیزی سقف کاذب ترکیبی میدهد.

معمولا” برای اجرا ء این سقف زیر سازی مناسبی را بوجود می آورند ، که با آهنکشی ویا بدون آهنکشی است. که در هر صورت باید محاسبه فنی لازمه لحاظ گردد.

معمولا” این نوع سقف با قیمت بیشتری نسبت به سقفهای دیگر قابل اجراء است . بنا به عواملی که ذکر خواهم کرد ، مثل سازه و زیرسازی بیشتری را طلب میکند سازه های آهنی و سازه مربوط به خود سقف مورد نظر در هنگام اجراء باعث اتلاف وقت بیشتری می شود . که از نظر زما نبندی در اجراء با سقفهای دیگر متفاوت است .

سقف کاذب ترکیبی را معمولا” در مساحتهای بزرگ ( که مساحت مورد نظر یکجا باشد و پراکندگی نداشته باشد یعنی دیوار و دیگر عوامل جدا کننده فضا وجود نداشته باشد ) اجرء میشود چون زیبای بهتری را جلوه گرمی نمائید . در موارد دیگر معمولا” بدون آهنکشی پشت سقف ( البته در مساحتی کم ) انجام میگردد، مثل سرویسها ، کارایی بیشتری دارد .

سقف کاذب ترکیبی در اختلاف سطح اگر اجراء شود ، زیبای خاصی را دارد که با رنگی متفاوت و قرینه نسبت به دیگر سطوح ( همان مساحت اجرایی) جلوه خاصی را دارا می شود.

سقف کاذب اسپیس فریم (دکوراتیو )

فرم و طرح این سقف هرمی شکل است که مقطع چهار گوش آن به طرف بالا و نوک هرم به طرف پائین است .
کل سطح را همین هرمها در کنار همدیگر پوشش می دهند و در ضمن این قابلیت را دارا هستند که در چند طبقه رویهم کار شوند ، ضلع این هرم لوله آلومینیومی است که دو سر آن طوری ساخته می شود که بتوان روی هم پیچ شوند .

سقف کاذب اسپیس فریم از نوع سقفهای پوششی و دکوراتیو است ، زیبای خاصی این نوع سقف دارا است و جلوه خاصی به محیط می دهد .

سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم در رده سقف های دکوراتیواست و در بین آنها از ویژگیهای فراوانی برخوردار است این سقف از آلومینیوم وآهن و ورقهای آلیاژی ( این مورد گران است) تولید میشود .

سقف گریلیوم ، سقف باز هم گفته می شود . جواب آن در کار تمام شده است . بعد از اینکه سقف نصب شد چیزی که رویت می شود اینست ، خانه های مربع و مستطیل شکلی که پیوسته در کنار هم قرار گرفته است . که هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می شود .

سقف کاذب گریلیوم از ورق به قطر 4/0 الی 1 میلیمترتولید می گردد.

گریلیوم تولید شده رنگ می شود ، رنگ بصورت مایع و یا پودری می باشد ، که در هر صورت به کوره می رود تا خشک شود .

در هنگام نصب قطعات تولید شده روی هم مونتاژ می شود و سپس در کاریرهای که هم شکل با قطعات هستند ولی با اندازه دو برابر قرار می گیرند ودر سطح طراز اجراء می شوند.

مزیت سقف کاذب گریلیوم در نمای آخر اینطور است که هیچ گونه متعلقات سقف ( بجز چراغ ) دیده نمی شود ، چون می توان در پشت سقف آن را کار کرد، مثل در یچه ها ، کانال ها ، ددکتور ها و …… و دیگر موارد.

معمولا” سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر اجراء می کنند . زیر سازی سقف گریلیوم مانند سقف های دیگر بصورت آویزانی است ، که با سیم مفتول ویا زنجیر این کار انجام می گردد.

سقف کاذب دامپا

شکل آن باندهای نواری است در عرض و یا طول مساحت اجرایی ، ابعاد شکل ظاهری این نوع سقف به غیر از طول آن همیشه ثابت است . ولی طول آن در سفارش برای تولید میتواند مختلف باشد .

زیر سازی از جنس ورق گالوانیزه میباشد .واز سقف اصلی آویزان می شود.

اجرا آن در سطوح شکست و زاویه دار و حتی قوس بخوبی انجام پذیر است . امکان جاسازی متعلقات سقف کاذب بخوبی امکان پذیر است .

موارد اجرایی آن در ساختمان متنوع است . در نوع ساده و پانچ شده تولید میگردد .