اکتبر 04

دكوراسيون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب جايي است براي آسودن و كسب آرامش و انرژي مجدد براي يك روز كاري ديگر. انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنين نوع چيدمان آن كمك زيادي به كسب اين آرامش و استراحت واقعي مي‌كند.

در اين نوشتار سعي داريم مهم‌ترين نكات مربوط به دكوراسيون اين منطقه با اهميت خانه را توضيح دهيم.

يكي از اصول اوليه چيدمان در اتاق‌ خواب مي‌گويد محل تخت بايد به گونه‌اي انتخاب شود كه پنجره نورگير حتما در سمت راست آن قرار گيرد.

استفاده از كوسن‌هاي فراوان بر روي تخت‌هايي كه لبه بالايي بلندي دارند، بر زيبايي تخت مي‌افزايد. در سبك‌هاي كلاسيك بهتر است كه اين كوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختي باشند.

به هماهنگي موجود در بين اشيا و مبلمان بيشتردقت كنيد. بافت‌هاي روتختي و والان‌هاي پرده بهتراست از يك نوع، از يك طرح و از يك طيف رنگي انتخاب شودو حتي رول‌بوردهاي (نوارهاي تزييني ديواري) در قسمت بالايي ديوارها نيز از همان طيف رنگي باشد.

هماهنگي ميان بافت‌ها يك سبك كلاسيك به محيط اتاق مي‌دهد. البته اگر در ميان اين هماهنگي، گاهي يكي از بافت‌ها و رنگ‌ها، كاملا متضاد و مكمل ديگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دكور اتاق افزوده شده و آن را از يكنواختي در‌ مي‌آورد.

توجه داشته ‌باشيد استفاده از روتختي‌هاي زيبا تنها ملاك زيبايي و راحتي اتاق نيست بلكه بايد به نرمي و لطافت آن هم توجه كنيد. همه اين موارد منجر به افزايش حس آسايش و راحتي در اتاق خواب مي‌شود.

فرض کنيد:رنگ زمينه اتاق، كرم شكلاتي و گلبهي است. استفاده از دكورهاي چوبي تيره و متمايل به زرشكي، مكمل رنگ فضاي زمينه است. استفاده از روتختي براق، مانند هر بافت براق ديگر، علاوه بر اينكه نوعي حس تجمل‌گرايي را به ببيننده القا مي‌كند، با قرار گرفتن در كنار دكور چوبي تيره باعث مي‌شود زيبايي اين نوع چيدمان جلوه‌اي چند برابر بيابد. رنگ و طرح بافت‌هاي پارچه‌اي نيز مابين رنگ زمينه اتاق و دكور چوبي آن است.

همين امر سبب شده است تا در محيط، تعادل برقرار شود. يادتان باشد كه يكي از ويژگي‌هاي سبك كلاسيك، استفاده از بافت‌هاي براق در كنار دكور چوبي تيره است.

هر چه پهناي قاب تابلوها بيشتر باشد آن تابلو با دكور اتاق، هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهناي قاب كمتر باشد، تنها نقاشي يا ساير آثار داخل قاب جلوه بيشتري خواهد داشت.

همچنين، استفاده از تك‌مبل کمک مي کندتا فضايي صميمي و دلنشين در قسمتي از اتاق فراهم آيد. براي تفكيك اين فضا در كنار تك‌مبل مي توان از نور موضعي (آباژور) استفاده کرد. بهترين آباژورها دركنار تك مبل‌ها، آباژورهايي هستند كه نورشان به سمت پايين باشد.

به اين ترتيب فضايي مناسب براي مطالعه واستراحت در شب پديد مي‌آيد. هر چه تعداد نورهاي موضعي در داخل اتاق بيشتر باشد، تفكيك فضاهاي داخلي بيشتر شده و به نظر مي‌رسد كه رعايت اين نكته براي اتاق خواب، مناسب است.

استفاده از چراغ‌هاي آباژور كوتاه بر روي پاتختي‌ها، ميتواندفضايي رومانتيك‌ به وجود آورد و ضمنا اين امكان را به وجود مي‌آورد تا بتوانيد قبل از خواب به مطالعه بپردازيد.

استفاده از فضاي سبز (گلدان، فلاور باكس و . . .)، قاب‌عكس‌هاي شخصي و تابلوهاي خط يا نقاشي مورد علاقه‌تان در اتاق خواب باعث افزايش نشاط و روحيه‌تان شده و روبه‌رو شدن با اين عناصر به ويژه در آغاز هر روز مي‌تواند انگيزه‌ شروع يك روز كاري را دو چندان كند.

بهتراست قاب عكس و تابلو نيز مطابق با دكورچوبي اتاق،چوبي انتخاب شود و همين امر باعث ايجاد هماهنگي بيشتر بين اجزاي داخلي اتاق مي شود. استفاده از قاب‌هاي فلزي متعدد در اتاق‌هايي كه دكور فلزي و فرفورژه دارند كاملا مناسب است و توصيه مي‌شود. معمولا براي زيباتر شدن جايگاه تخت‌هاي دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهاي نقاشي بر روي ديوار بالايي تخت استفاده كنيد.

اگر دوست داريد كه با يك تابلو و يا تنها يك قاب عكس، ديوار بالايي تخت را تزيين كنيد ترجيحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالاي تخت انتخاب كنيد. ولي اگر مي‌خواهيد از تعداد تابلوهاي بيشتري براي تزيين ديوار استفاده كنيد، مناسب‌تر اين است كه از تابلوهاي طولي يعني تابلوهايي با عرض كم و طول زياد استفاده كنيد.

در اين نوع انتخاب، ترجيحا بايد سعي كنيد اندازه طولي تابلوها تقريبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمين باشد.
IMG_1342
رنگ در اتاقخواب
ویژهنامه بازار مبل ایران ۱۳۸۷/۱۱/۱۵
هنگام طراحی رنگ یک اتاقخواب بهتر است از انتخاب رنگ های درخشان پرهیز کنیم چرا که ممکن است هنگام استراحتاین رنگ های آزار دهنده به نظر برسند.رنگ های گرمی چون طلائی، نارنجی ها، قرمزهایپرمایه و آجری های بکار رفته در طرح های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند.

اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است و از این رو در طراحی دکوراسیون و رنگ آن باید سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن رانیز در کنار اصول رنگ در دکوراسیون مد نظر داشت. اما گذشته از سلیقه و موارداستفاده یک اتاق خواب باید همواره فضای آرامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برایخواب و استراحت را فراهم می آورد.
هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب بهتر است ازانتخاب رنگ های درخشان پرهیز کنیم چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگ های آزاردهنده به نظر برسند. اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید سایه های مختلف رنگآجری در کنار کرم های غنی و سیاه می تواند انتخابی مناسب باشد. اگر به دنبال اتاقخوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید استفاده از رنگ های بکار رفته در صنایعدستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین مکانی است.
رنگ های گرمی چونطلائی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های بکار رفته در طرح های سنتی شرقی عاملیمهم در ایجاد نمایی با شکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر به کارگیری اینرنگها در فضای اتاق استفاده از پارچه های زینتی شرقی، پارچه های سوزن دوزی و قلمکار غنا و جذابیت این دکوراسیون را دو چندان می نمایند. برای نیل به موفقیت درترکیب سطوح طرح دار گوناگون در چنین دکوراسیونی چنانکه بیشتر نیز گفته شد لازم استسطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که درتصویر شماره یک رنگ ساده و روشن دیوارهای اتاق یان نقش را به خوبی ایفا می کنند. همچنین آویز پارچه ای سقف علاوه بر ایجاد تعادل بیشتر در مقابل تخت فضایی رمانتیک وخاص به اتاق می بخشد و تخت خواب راحتی بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل مینماید.
در مقابل دکوراسیون های سنتی دکوراسیون های تک رنگ قرار گرفته اند که بابکارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را می آفرینند. اتاق خوابیمشتمل بر رنگ های روشن سفید و زرد را در نظر بگیرید که نمایی آفتابی و پرنشاط و درهمان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند.
در این اتاقخواب سطوح سفید ساده در تخت خواب و زرد ساده در دیوارها و موکت و ترکیبی از این دوپارچه راه راه روکش مبل و موکت و ترکیبی از زیبایی و با موفقیت در کنار یکدیگر قرارگرفته اند و پارچه گل داری با زمینه زرد روشن و گل های زرد و برگ های سبز که بهدیوار پشت تخت خواب فضای اتاق توجه به بیننده را به سوی تختخواب جلب می نماید. نصبیک جفت قاب چوبی سبز رنگ در دو طرف تخت موجب ایجاد ارتباط بیشتر میان رنگ در دو طرفتخت موجب ایجاد ارتباط بیشتر میان رنگ سبز در این پارچه گل دار با بقیه فضاشود.
ترکیب رنگهای زرد و سبز از آنجا که سبز یکی از رنگهای مشتق شده از زرد استدر فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود اما باید بخاطر داشته باشیم که اگرچه غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزایداما در یک اتاق خواب اختصاص قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی که لازمه یکاتاق خواب است به آن می بخشد حال آنکه غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزانلازم به فضا شور و انرژی می بخشد.
استفاده از ترکیب رنگ های هارمونیک که در چرخهرنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نیز در دکوراسیون یک اتاق خواب می تواند بسیارموفقیت آمیز باشد بعنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در کناریک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا می آفریند. آنچه باید در طراحی رنگیدکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخابمجموعه ای از رنگها بلکه میزان بکارگیری آنها و سطوحی که اشغال می کنند در مقایسهبا هم نیز از اهمیت بسزائی برخوردار است.
همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگیگوناگون با استفاده از جزییاتی چون یک قالب عکس، حاشیه های کاغذی نصب شده به دیوار،تکرار طرح خاصی بر روی ملحفه و بالش ها و یا حتی قرار دادن یک جفت آباژور یا یکگلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش می تواند به دکوراسیون یک اتاق انسجام وهماهنگی ببخشد

شرکت پلاست وان